Robot Irgatların elinden Marul!!

March 2, 2018

Japonya’nın Kyoto şehrinde faaliyet gösteren Spread, 2017 - 20018’de tamamen robotlar tarafından yönetilecek bir çiftlik açacağını duyurdu. Robotların ilk uğraş alanı ‘marullar’ olacak. Hazırlıkları devam eden çiftlik kendi yöntem ve araçlarıyla günde 30 bin marul elde etmeyi hedefliyor. Beş yıl içerisinde ise bu sayının 50 bine çıkması bekleniyor.

 

Şirket çalışanlarından Koji Morisada 4 bin 400 metrekarelik çiftlikte sadece tohumlama işleminin insanlar tarafından yapılacağını söylerken hasat dahil diğer tüm işlemlerin robotlar tarafından yapılacağına dikkat çekiyor. Japonya’da nüfusun yaşlanmasından dolayı bazı alanlarda eleman açığının robotlarla doldurulması için çalışılıyor.

 

Robotların çalışacağı bu çiftliklerin personel masraflarını keserek enerji kullanımını da yarı yarıya indirilmesi planlanıyor. Rakamsal detaylarla açıklamak gerekirse robot çiftlikler insan gücünden yüzde 50, enerji kullanımında yüzde 30 ve bitkilerin büyümesi için gerekli suyun geri dönüştürülmesindeyse yüzde 98 tasarruf sağlayacağını açıkladı.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Vicdansızlar kirletti, gönüllüler temizledi!

23/06/2018

1/10
Please reload

Son Paylaşımlar