top of page
  • Yazarın fotoğrafıOnAir

Tokyo tahtadan 350 metrelik gökdelen inşa ediyor!


Tokyo’da inşa edilmesi planlanan bir gökdelen, ahşaptan yapılan en yüksek gökdelen unvanını kazanmaya hazırlanıyor.

Japonya merkezli ahşap ürünler şirketi Sumitomo Forestry Co, 2041 yılında 350. yıl dönümünü kutlamak için 350 metre uzunluğunda 70 katlı bir gökdelen inşa edecek. Japon hükûmeti, uzunca bir zamandır ahşap binaların avantajlarına dair tavsiyelerde bulunuyor. Hatta 2010 yılında onaylanan bir kanunla, üç ya da daha az katlı kamu binalarının ahşaptan yapılması zorunluluğu getirildi.

Sumitomo Forestry, W530 Project adı verilen bu yeni binanın ‘insanlık için faydalı bir kentsel gelişim örneği’ olduğunu söylüyor. Ağırlıklı olarak ahşap kullanılacak binanın sadece yüzde 10’unda çelik kullanılacak. Bina iskeletinin ahşap ve çelik karışımından oluşan kolon ve kirişleri, Japonya’nın yüksek seviyede sismik aktivitesini de hesaba katıyor. 455 bin metrekarelik iç kısım ise tamamen ahşap olacak. Oluşturulan görsellerde son derece aydınlık daireler, ofisler ve mağazalar görüyoruz.

Binanın dört tarafına yerleştirilen balkonlar en alt kısımdan en üste kadar yeşil alan sunarak kentsel biyoçeşitliliğe katkı sağlayacak. Yapının tamamı için 185 bin metreküp tahta gerektiği tahmin ediliyor. Toplam maliyetin ise yaklaşık 4,02 milyar Pound olacağı düşünülüyor. Yani geleneksel gökdelenlerin maliyetinin neredeyse iki katı. Ancak Sumitomo Forestry Co yakın zamanda yaptığı bir basın açıklamasında, günümüz ve 2041 arasındaki süre zarfında yaşanan teknolojik gelişmelerin maliyeti muhtemelen azaltacağını belirtti.

Dünya genelinde giderek daha yüksek ahşap gökdelenler inşa ediliyor. Mesela Chicago Nehri kıyısında inşa edilmesi planlanan, 244 metre uzunluğunda ve 80 katlı olan River Beech Tower, en uzun ahşap gökdelenler arasında yer alacak. Geçtiğimiz yılın sonuna doğru tamamlanan, Kanada’nın Vancouver şehrindeki 53 metre uzunluğundaki öğrenci yurdunun şu anda dünyadaki en yüksek ahşap gökdelen olduğunu söyleniyor. Ancak bina bu unvanı uzun süre elinde tutamayacak gibi görünüyor.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page