top of page
  • Yazarın fotoğrafıOnAir

Bitki Yetiştirmenin 5 Faydası


Kapalı yer bitkileri sadece bulunduğumuz ortamı güzelleştirmekle kalmıyor, sağlık açısından kanıtlanmış çok sayıda olumlu etkileri de var.

İster zevksiz döşenmiş bir oturma odası olsun ister sıkıcı bir iş yeri, saksı bitkileri bir mekânı düşük bütçeyle canlandırmak adına eşsiz birer nimet. Ayrıca bitkilere ayrılacak az bir miktar parayla sağlığımız açısından olumlu sonuçlar elde etmek mümkün. Yeşil alanların civarında bulunmanın stresi uzaklaştırdığı, kişinin modunu yükselttiği ve bilişsel işlevini artırdığını gösteren birçok önemli kanıt var. İşte evinizde bitki bulundurmak için beş sebep;

Stresi ve endişeyi azaltıyor

Journal of Physiological Anthropology dergisinde yayımlanan bir çalışma, kapalı yer bitkileriyle etkileşime geçmenin (dokunmak ya da koklamak gibi) fizyolojik ve psikolojik stresi azaltabildiğini gösterdi. Hatta saksı toprağı bile günlük stres ve endişelerinizi azaltmanıza yardımcı olabiliyor. Çünkü toprağın içinde doğal antidepresan görevi gören Mycobacterium Vaccae adlı bakteri bulunuyor. Bir parkta

yürüyüşe çıkmak daha etkili olsa da (bu bakterilere daha çok maruz kalınacağı için) evde bitki olması da faydalı olacaktır. Çevre sağlığı uzmanı Danica-Lea Larcombe, The Conversation‘da yayımlanan bir makalesinde “Bitkilerin beynin elektriksel aktivitesinde olumlu değişikliklere sebep olabildiği de bilinen bir gerçek.” şeklinde bir cümleye yer verdi. Ayrıca, stresi azaltıp daha iyi bir uyku çekmek için yatak odanıza lavanta ya da paşa kılıcı bitkisi de koyabilirsiniz.

Hava kalitesini düzenliyor

Amerikan Akciğer Birliği‘ne göre iç mekânın havası kimi zaman dışarıdaki havadan daha kirli olabiliyor. Havayı en çok kirleten maddeler arasında asbestos, radon, formaldehit, benzen ve karbonmonoksit var. Bu ince parçacıklara maruz kalmak gözlerde kurumaya, baş ağrısına ya da astım gibi daha ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyor. NASA‘ya göre yelken çiçeği ve duvar sarmaşığı gibi bitkiler bu zehirli dumanların çoğunu süzebiliyor. Kökleri ve yaprakları sayesinde bu kirletici maddeleri emebiliyor. Araştırmalar, bitki olmayan yerlerle kıyaslandığında bitki bulunan odalarda havayla taşınan bakteri ve küflerin yüzde 60 oranında daha az bulunduğuna dikkat çekiyor.

Doğal nemlendirici görevi görüyor

Bitkiler transpirasyon (terleme) adı verilen bir süreçle yapraklarından nem salabiliyor. Kış aylarında evinizin bir köşesine bir aşk merdiveni (Boston Fern) yerleştirerek kuru havayı kontrol altına alabilirsiniz. Ancak evde çocuk ya da evcil hayvan varsa eve bitki almadan önce araştırma yapmanızda fayda var. Çocuklar ya da evcil hayvanlar için güvenli olmayan bitkiler satın almamaya dikkat edin.

Bilişsel becerileri artırıyor

Teksas A&M Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, çalışma alanınızda saklı bitkileri ve çiçekleri bulundurmak yaratıcı performansınızı ve problem çözme becerilerinizi önemli ölçüde artırabiliyor. Benzer şekilde Birleşik Krallık’taki Exeter Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar iş

yerlerindeki kapalı yer bitkilerinin konsantrasyonu, verimliliği ve çalışanların sağlığını yüzde 47 oranında artırdığını fark etti. Ayrıca bitkilerin olduğu bir yerde bulunmanın hafızayı yüzde 20 oranında iyileştirebildiği görüldü.

İyileşme sürecini kolaylaştırıyor

Bitkilerin yakınında olmak daha sakin hissetmenizi ve yaralarınızın daha kolay iyileşmesini sağlayabilir. Kansas Devlet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, saksı bitkilerini ve çiçekleri “cerrahi hastalar için müdahalesiz, ucuz ve etkili bir tamamlayıcı tedavi” olarak tanımlıyor. Ayrıca Teksas A&M Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar, bahçıvanlık terapisinin sağlık tesislerindeki hastalara katkı sağladığını gösteriyor.

Bütün bu örnekler hemen bir çiçekçiye uğrayıp bir saksı bitkisi almanız için yeterli olsa gerek.

Kaynak: Forbes

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page