top of page
  • Yazarın fotoğrafıOnAir

İki özel günün aynı platformda buluşması etkinliğe katılan herkesi çok mutlu etti!


Orman Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen etkinlikte fidan dikimi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen etkinlik Down Sendromlu’larında katılımıyla daha da anlamlı hale geldi. Karaköy'deki fidan dikim törenine, 7'den 70'e her yaştan çok sayıda kişinin katılması dikkat çekti. Down sendromlu kardeşlerimizde bu etkinlikte fidan dikerek ağaçlandırma çalışmasına destek oldular. İki özel günün aynı platformda buluşması etkinliğe katılan herkesi çok mutlu etti.

Datça'nın kırsal Reşadiye, Kızlan ve Karaköy mahallerinde, 7 bin dönümlük (700 hektar) alanda iki yıl önce başlayan ağaçlandırma çalışmaları, 21 Mart Dünya Ormancılık günü olan bugün sona erdi. Karaköy'deki 3 hektarlık alanda sembolik olarak düzenlenen fidan dikim törenine, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Marmaris Orman İşletme Müdürü Şükrü Akın Ünler, Datça Orman İşletme Şefi Saner Demirtaş, protokol üyeleri, doğa gönüllüleri ve öğrenciler katıldı. Datça Orman İşletme Şefi Saner Demirtaş törende yaptığı konuşmada, proje kapsamında bugüne kadar keçiboynuzu ve kara servi olmak üzere toplam 232 bin adet fidanın toprakla buluştuğunu söyledi. Karaköy'deki 3 hektarlık alanda 1200 adet fidan dikimi ile projenin sona erdiğini belirten Demirtaş, "2 yıl önce başlayan proje kapsamında, keçiboynuzu fidanları arasına dikilen lavanta, lavantin ve biberiye gibi tıbbi ve ıtri bitkiler boy atıp çiçek açmaya başladı. Aynı anda iki amaca birden hizmet edecek projeyle, bölge ağaçlandırılırken arıcılık için ise çok önemli altyapı oluşturulmuş olacak" dedi. Ağaçlandırma çalışmaları sırasında, Datça'da ilk kez 'Buror' teras tekniğinin kullanıldığına dikkat çeken Demirtaş "Yılın büyük bir bölümünde yağışsız geçen bölgede, yoğun yağış dönemlerinde düşen yağmur sularının tutulması sağlanarak, fidanların susuz kalması önlenmiş olacak" dedi.

"KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIK"

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır ise konuşmasında, insanoğlunun birçok şeyi kaybettikten sonra değerini daha iyi anladığına dikkati çekip, "Datça'da, geçen yıllarda büyük çaplı olmasa bile orman yangınları yaşanınca, ormanlarımızın kıymetini daha iyi anladık. Bu alanların ağaçlandırılmasına emeği geçenlere

teşekkür ediyorum" dedi. Karaköy'deki fidan dikim törenine, 7'den 70'e her yaştan çok sayıda kişinin katılması dikkat çekti. Bu arada, Kubilay (32) ve Hacer Gezer (30) çiftinin kucaklarında 8 aylık bebekleri Doğa ile fidan dikimine katılması törene ayrı bir renk kattı.

Kaynak : Mehmet Çil (DHA)

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page